Mýty o Toxoplazmóze

Mnohí z nás práve pod vplyvom mýtov a povier, stále neprekonali strach z mačiek. Štatistiky hovoria, že vo svete touto fóbiou trpí viac ako 15 miliónov ľudí. Často tento strach vzniká v podvedomí ľudí práve z nedostatku informovanosti a osvojenia si základných vedomostí o mačkách ako takých. A určite táto nevedomosť dala základ aj k vzniku mýtov a povier.   

Nepodliehajte zastaralým mýtom - Toxoplazmóza

http://macka.sk/magazin/medicina-a-zdravie/strasiak-menom-toxoplazmoza

Pre svoje rozmnožovanie toxoplazmóza potrebuje väčšieho hostiteľa a ako vhodný sa ukázala napríklad mačka. Infikované zviera následne vylučuje vajíčka a tie sa dostávajú do prostredia, kde čakajú na svoju príležitosť.
Nezabúdajte však, že Toxoplazmu gondii okrem mačiek prenášajú aj mnohé iné živočíchy: hospodárske i domáce zvieratá, psy, vtáky, ryby, hlodavce a dokonca i človek. Podľa niektorých štúdií až 10% američanov trpí týmto endoparazitom a ani o tom nevie. Infekcia u nich prebieha inaparentne, čiže bez zjavných klinických príznakov.
Zdrojom infekcie u človeka nemusí byť zviera a ak áno, rozhodne to nemusí byť mačka!  Naopak, väčšina nákaz pochádza práve z konzumácie nedostatočne tepelne upraveného mäsa, či surového mäsa a to najmä hovädzieho.
Spôsoby nákazy
Každý z nás sa teda môže nakaziť aj:
  • konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného infikovaného mäsa,
  • konzumáciou zle očistenej zeleniny ( kontaminovaná výkalmi infikovaného zvieraťa),
  • konzumáciou kontaminovaných vajec a nepasterizovaného mlieka,
  • no a samozrejme výkalmi infikovaného zvierat – v prípade mačiek môžeme hovoriť o toľko diskutovanej nákaze z pieskoviska.