Ako k nám prišli

Predchodcom mačky domácej je pôvodne mačka africká. K jej zdomácneniu prišlo v oblasti starého Egypta. Mačky sa tam vyskytovali hlavne v oblasti údolia rieky Nílu, kde mali najlepšie podmienky pre svoju obživu. Neskôr keď človek spozoroval, že mačky môžu byť pre neho užitočné, tak sa s nimi zblížil. Postupne sa mačky začali tešiť veľkej oblube a vážnosti. Mačky začali byť považované za sväté zviera a podľa toho boli aj uctievané. Na naše územie sa dostali v 10.storočí pomocou križiackých výprav.

Prvé mačkovité zvieratá sa objavili asi pred 40 miliónmi rokov. Mačky žijúce vonku sa priemerne dožívajú 7 až 8 rokov. U mačiek chovaných doma je priemerná dĺžka života 15 až 20 rokov. Mačky začínajú pomaly starnúť po 10. roku života. Pokiaľ mačka netrpí nejakou chorobou, staroba sa u nej extrémne neprejavuje.

Povaha mačky
Mačka nie je samotárske zviera a potrebuje nadväzovať sociálne kontakty so svojím okolím. Mačka je individualista, rozhoduje v koho spoločnosti bude tráviť čas. Je ťažké stanoviť jej hranice, alebo ju v niečom obmedzovať. Domáci maznáčik si zvyčajne vytvorí pevný a nežný vzťah ku svojmu majiteľovi.
Dospelé mačky sú pokojné zvieratá, ktoré prespia väčšinu dňa. Mačka je aktívna najmä v noci a preto v tomto čase pudovo hľadá korisť, ktorú by mohla uloviť. Cez deň obľubujú aj pozeranie sa z okna pri tejto činnosti vydržia dlho.
Vrh
Mačka je schopná vrhnúť tri až štyrikrát ročne priemerne po štyri mláďatá. Tie pohlavne dozrejú už vo veku okolo šiestich mesiacov. Takto môže mať teoreticky jeden pár po piatich rokoch niekoľko tisíc potomkov v prípade, že všetci potomkovia prežijú a budú mať svojich potomkov. Preto dôležitá prevencia neregulovanému rozmnožovaniu na uliciach.

Z histórie slávnych mačiek Americký spisovateľ Ernest Hemingway choval osem mačiek, Mark Twain ich mal vraj devätnásť Počas vojny, keď Nemci bombardovali Londýn, si premiér Churchill dával okrem správ z frontu a vojenských depeší posielať aj informácie o tom, či je jeho ryšavý kocúr Jock v poriadku.
Fyzik Isaac Newton sa zaslúžil o vynález takzvaných mačacích dvierok, keď si ako chovateľ mačiek všimol, že zatvorené dvere mačky obmedzujú v pohybe.
Perzské mačky sa stali veľmi obľúbenými vo Veľkej Británii aj vďaka kráľovnej Viktórii, ktorá ich chovala a zbožňovala.
Anglický kráľ Henrich III. pri pohľade na mačky omdlieval, rímsky cisár Julius Caesar a francúzsky osvietenec

Zdroj: encyklopédia mačky, Vydavateľstvo Slovart 2004, encyklopedie koček, Vydavateľstvo Rebo, www.wikipedia.sk